Dolar Endeksi Nedir? DXY Ne Demek?

Dolar’ın küresel çapta etkileri düşünüldüğünde küresel piyasalarda bir takım tabir ve kullanımı bulunur. Bu tabirlerde dolor endeksi nedir? Dxy ne anlama gelir? gibi soruları olanlar için Dolar Endeksi ve Dxy aynı şeylerdir. Dxy’nin anlamı Dolar Endeksidir ve kısaltma şeklinde yazılmaktadır.

Dolar Endeksinde Dxy Ne Anlama Geliyor?

Dxy bir kısaltma şeklinde yazılmasının yanı sıra, dünyanın en güçlü para birimleri karşısında Dolar’ın hangi aşamada ve güçte olduğunun dengesini gösterir.

  • Kanada Doları, Sterlin,
  • İsveç Kronu, Euro
  • Japon yeni ile İsviçre Frangı

gibi çeşitli para birimleri üzerinde bir değer gösterme şeklidir. Toplamda altı para birimi üzerindeki değeri göstermiş olsa da, küresel bazda tüm para birimlerine karşı genel bir değeri yansıttığını söylemekte mümkün. Özetle altı para birimi karşısında doların tutumunu ve dengesini yansıtan bir değer olduğunu söylemek mümkündür.

 

Dolar Endeksi Dxy Neye Göre Güçlenir?

Küresel bir etki ile doların en güçlü para birimlerinde ilk sıraya ya da üçüncü sıraya gelmesinin birkaç nedeni vardır. Buradaki doların küresel bazda dxy grafiklerinde yükselmesi; paranın üretildiği yer olan Amerika’nın izlediği tutumlar, FED kararları, faizler ya da ABD’de yapılan ara seçimlere kadar değişebilir.

Doların güçlenmesi, FED’in faiz arttırımlarına başlamasıyla, fazla basılan paranın tekrar yuvasına dönmesi şeklinde tabir edilir. Faiz arttırımları sürekli olarak arttıkça, fazla paranın önüne geçilmek ve bunun yarattığı sonuçları önlemek hedeflenir. Bu durumda parada bir sıkılaşmaya gidildiği için doların güçlenmesi anlamı taşır.

Dolar Endeksi Dxy Neye Göre Zayıflar?

Doların değer kaybetmesi genelde, FED’in izleyebileceği yanlış ya da geç alınan kararlar ile alakalıdır. Özellikle de pandemi dönemlerinde sürekli olarak para basılması ve bu paranın çok fazla iç ve dış piyasada yer alması dxy’nin zayıflamasına neden olmuş ve enflasyonun artacağının ilk sinyallerini vermiştir.

Fazla para basılması, aynı zamanda dolar hangi durumlara karşı değer kaybedebilir sorularının yanıtlarını verir. Aynı zamanda ABD’nin olası bir savaş durumu, gıda ve enerji krizleri gibi etkenler de dolar endeksini zayıflatabilen başka örnekler arasındadır.

Dolar Endeksi Dxy Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Bir diğer merak edilen husus ise dolar endeksinin hesaplanma mekaniğidir. Dolar endeksinin hesaplanması, altı para birimlerinde olası her türlü gelişme ve durumlar hesaplanarak pek çok olası neden-sonuç etkenleri ön plana alınarak gerçekleştirilir.

Endeksi Dxy Grafiğinden Ne Anlayabilirim?

Söz konusu Dxy grafiği doların diğer para birimleri karşısındaki sürecini, değerlerini ve ortalamasını gösteren en net göstergedir. Doların küresel bazda gücünü, emtia ve kripto paralar karşısındaki tutumunu, enflasyon ile mücadele noktasındaki değeri gibi pek çok etkeni grafik üzerinden incelemek ve görebilmek mümkündür.

Tamamen iyi bir okuma ve doların uluslararası alanda gücünü anlayabilmek, yatırım kanallarınızı da buna göre geliştirmek için her zaman dxy grafiğine bakmak, parçadan bütünü anlama hususunda da size etkili bir yol çizecektir.

Dolar endeksi nedir, DXY ne demek ve dolar grafiği ne anlama gelir konularını sizler için derledik. New Invest Markets blog sayfası aracılığıyla finans ve forex konuları hakkında bilgilendirici makalelere ulaşabilirsiniz.

5/5 - (14 votes)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.